Ego

Sextus Empiricus ‘a ait olan: “Her akılcı görüşe eşdeğer bir akılcı görüşle karşı çıkılabilir.” Ego bu sözün içinde yer alan eşdeğer kelimesini yok saymaya sebep olabilecek bir bakış açısıdır.  Ego kelime anlamı olarak ben demek, olumsuz bir anlamı yok kendi başına ama sorun tamda bundan kaynaklanır kendim, ben, önce ben, asıl ben, bana mı benzeri haller aldığı zaman.

Dört evladını bebekken kaybeden ve amansız böbrek sancıları yüzünden 1571 yılında 38 yaşındayken şatosunun duvarları arasına çekilen Montaigne yirmi yıl süresince, binden fazla sayfalık “Denemeler” adlı eserini kaleme almıştır. “Denemeler” in yazılması XVI ıncı yüzyılın başlarında Lüter’in Papa’ya başkaldırışı ile başlayan ve Hristiyanlığın bölünmesi ile sonuçlanan isyan döneminin bunalımlı devrine rastlamaktadır.  Kendi deneyimlerini kaleme aldığı makalelerine “essay” “deneme” adını veren Montaigne; bir eleştirmenin “Aklın kendi kendisi ile diyaloğu” olarak tanımladığı bu türün, edebiyatta yerini almasını sağlayan yazardır. “Essay” girişim – teşebbüs – deneme anlamına gelmektedir. Montaigne yazılarında kendini merkeze oturtmuş ve amacının” insanlık“ hakkında değil yalnızca kendi deneyimleri hakkında yazmak olduğunu anlatmıştır. Bunu yaparken de büyük bir alçakgönüllülükle kendi yetersizliğinden, yarın öbür gün düşüncelerinin değişebileceğinden, bize ders verme niyetinde olmadığından söz etmiştir. Kendini tanımaktan yola çıktığını; dünyadaki en büyük şeyin nasıl kendin olabileceğini bilmek olduğunu söyler. Ama buna karşın denemelerinin çoğu kişisel olarak başlamakta daha sonra insanlığı işleyen temalara uzanmaktadır. Aslında Montaigne yalnızca kendisi hakkında söz etmek istediğini söylerken bizleri daha genel anlamda. “insanı” anlamaya davet etmektedir.

“Her insanda, insanlığın bütün halleri vardır.”

Başarı alanında doğru kabul edileni gerçekleştirmiş olma halidir. Başarısız olma hali ise tam aksi durum, bu süreçte yaşananlar ve süreçteki tutumumuz başarıya dahil edilmez oysa yaşam her saniyesiyle bizimdir. Dağı tırmanıp zirveye ulaşmak hedef fakat tırmanırken yaşananlar hayatın ta kendisidir, hedefe giden yolda her şey kabul falan değildir bu sadece bizim hatalarımızı örtme aracımız olabilir. Zirvenin yeri değişebilir veya zirve hiç görülmeyebilir elimizde kalan yolda yaşananlar topladıklarımız ya da ezip geçtiklerimiz. Ego ile izlenen yolda başarı elde edilir mi?

Bu senin hikâyen olsun.